Przejdź do zawartości

Jeffrey Tayler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jeffrey Tayler
Ilustracja
Jeffrey Tayler
Data urodzenia

1961

Narodowość

Amerykanin

Dziedzina sztuki

literatura non fiction, podróże

Jeffrey Tayler (ur. w 1961) – autor książek reporterskich, reporter, podróżnik, znawca Rosji, w której mieszka od 1993 roku.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W latach 1988–1993 był członkiem Korpusu Pokoju. Początkowo służył w Marakeszu, w 1992 r. – w Warszawie, potem w Uzbekistanie. Osiadł w Rosji, ożenił się z Rosjanką i poświęcił się pisaniu książek podróżniczych oraz reportaży. Obecnie moskiewski korespondent pisma „The Atlantic Monthly”, współpracownik „Condé Nast Traveler”, „Harper’s Magazine”, „National Geographic”, „Smithsonian Magazine”, Salon.com, „Men’s Journal”, „Spin Magazine” i „Marie Claire”. Komentator rosyjskiej sekcji BBC. Przemawiał na forum wielu znamienitych instytucji, w tym m.in.: The Council on Foreign Affairs, The Chicago Council on Global Affairs, The Explorers Club w Nowym Jorku i The Council of World Affairs w Waszyngtonie. Gościnnie prowadzi warsztaty literackie w Paris American Academy. Jest poliglotą – zna biegle rosyjski, arabski, francuski i nowożytną grekę, włada także hiszpańskim i tureckim.

Twórczość literacka

[edytuj | edytuj kod]

Dotąd napisał sześć książek non-fiction. Jego debiutem literackim była Siberian Dawn. A Journey Across the New Russia wydana w 1997. To pierwsza z trzech publikacji, w których opisał rejony Eurazji, a przede wszystkim Rosji. Pozostałe dwie to River of No Reprieve: Descending Siberia’s Waterway of Exile, Death, and Destiny (2007) oraz Mordercy w mauzoleach. Między Moskwą a Pekinem (opublikowana w Polsce przez wydawnictwo Carta Blanca w 2011 r.). Największe uznanie zdobyła książka pt. Facing the Congo (2001), pełna wstrząsających obserwacji relacja z podróży wzdłuż Kongo, która została nominowana do Nagrody Pulitzera. Wyprawy w rejon czarnej Afryki stały się tematem jego kolejnych publikacji: Angry Wind: Through Muslim Black Africa by Truck, Bus, Boat, And Camel (2005) oraz Glory in a Camel’s Eye (2005). Książki Taylera zostały przetłumaczone na hiszpański, włoski, duński, polski i estoński.

Nagrody i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
  • Nominacja do Nagrody Pulitzera za Facing the Congo.
  • Tytuł Notable Travel Book of the Year 2000 dla Facing the Congo przyznany przez „New York Timesa”.
  • Facing the Congo uznana za jedną z najlepszych książek podróżniczych wszech czasów przez Travel Channel’s Worldhum.com.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]